Facultatea de Sociologie si Psihologie

Cercetare ştiinţifică

European Review of Applied Sociology

European Review of Applied Sociology is a double-blind peer-reviewed scholarly journal that publishes scientific articles, research reports, teaching notes, essays and book reviews. The Journal consistently covers an array of subject areas including social change and social structures, globalization, social networks, communication, law and politics, labor market, migration, ageing, social work, community research, family, social statistics and other topics from applied sociology.

The journal is published biannual by West University of Timisoara, Department of Sociology. The journal is available both in printed and open-access electronic version. The articles are written exclusively in English. Authors are encouraged to submit complete, unpublished, original, and full-length articles that are not under review in any other journals.

EUROPEAN REVIEW OF APPLIED SOCIOLOGY

CONFERINTA INTERNATIONALA „Cultura si identitate în comunitati interetnice”

Perioada: 21-22 noiembrie 2013

Afiș conferință

Program conferință

Conferinţa Internaţională Cultură şi identitate în comunităţi interetnice urmăreşte să construiască un dialog între specialişti din domeniul ştiinţelor socio-umane din ţară şi din străinătate, având ca numitor comun problematica interetnicităţii şi interculturalităţii.

În contextul direcţiilor de dezvoltare a politicilor Uniunii Europene care vizează promovarea dialogului intercultural, conferinţa îşi propune să reunească oameni şi idei într-un cadru constituit de o zonă prin tradiţie marcată de interculturalitate. Prin interculturalitate şi prin versiunea superioară a acesteia – interculturalitatea interactivă – sunt aduse în discuţie tocmai acele trăsături ale comunităţilor care le apropie. Ideea centrală a interculturalităţii este că diferenţele nu constituie obstacole ci reprezintă o sursă reciprocă de îmbogăţire socială şi culturală.